8/B FORUMUNA HOS GELDINIZ...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
8/B FORUMUNA HOS GELDINIZ...

Iste biz 8/B yiz... [ DİKKAT : 10 Mesaj = 1 +rep kazandırır..! ]

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Arx Fatalis

YazarMesaj
darthfather
ÖZeLLeR

Erkek
Nereden : İstanbul
Rep :
Arx Fatalis Left_bar_bleue15 / 10015 / 100Arx Fatalis Right_bar_bleue

Arx Fatalis Empty
MesajKonu: Arx Fatalis   Arx Fatalis Icon_minitimePtsi Ağus. 11, 2008 5:28 am

Arx Fatalis
Arx Fatalis 7cw2x0n1

RAR Şifresi
Dosya türü
[/b][/color][/td]

: www.oyun-forum.com
: Setup
[/b][/td][/tr][/table]

Arx Fatalis 1

Arx Fatalis 3

Arx Fatalis 7

Arx Fatalis 9

Arx Fatalis 11

Uzun zamandır beklediğim oyun sonunda elime geçti. Ne zamandır çıkmasını bekliyordum ama bir türlü çıkmıyordu ve ben de deli oluyordum. Ama artık çıktı ve ben de oyunun büyülü dünyasına balıklama daldım. Oyun beklediğim gibi çıktı mı merak ediyorsanız yazının devamını okumanız gerekli. Aslına bakarsanız oyun pek de beklediğim gibi çıkmadı, yani hem çıktı, hem de çıkmadı denebilir. Neyse. Oyunu şöyle baştan sona bir ele alalım bakalım.

Arx diyarı, önceden aynen dünyamıza benziyordu. Heryer normaldi. Yıllar geçtikçe değişik türler arasında savaşlar oldu ve bitti. Ufak tefek izleri kaldıysa da bunlar zamanla unutulup gittiler. Ama birgün herkesin, yaşayan en küçük canlının bile hayatını değiştirecek bir olay oldu. Arx'ın güneşi sönmeye başladı. Bu artık orada yaşayanların sonu olacaktı. Dost olsun düşman olsun, artık herkes el ele vermiş, tek bir amaç için çabalıyorlardı. O da yaşamak. Güneş gittikçe yokolmaya başladığından dünyanın iklimleri de dondurucu olmaya başlıyordu. Artık heryeri buzlar kaplamıştı. Tek yaşanacak yer gezegenin merkezine yapılmış olan şehirlerdi. Artık herkes dünyanın dibinde yaşamaya başlamıştı. Yüzey tamamen donduğu için, yukarısı ile olan tüm bağlantılar kesilmişti. Seneler geçti, artık herkes olanları yavaş yavaş unutmaya başladılar. Herkes normal yaşamlarına dönmüştü. Artık yine ırklar arası savaşlar baş göstermeye başlamıştı. Tüm bunların arasında biz, goblinler tarafından esir alınmış olarak bir hapsanede uyanıyoruz. Esir alınmamızın yanında, bir güzel de soyulmuşuz. Tüm eşyalarımız alınmış. En kötüsü de, hafızamızı kaybetmişiz. Artık resetlenmiş bir memory ile ve hiçbirşeysiz, o dünyadaki yerimizi bulmaya çalışacağız.

Oyunun konusu oldukça ilginç geldi bana. Gezegenlerin ekolojik dengelerinin bozulması, canlıların başka mekanlara göç etmesi alışılmış senaryolardandır gerçi ama yine de bu oyunda değişik bir atmosfer yaratıldığından, fazla da klişe gelmiyor konu. Hatta bazı yerlerde öyle güzel bağlanmış ki, film izlermişçesine kapılıveriyorsunuz oyuna. Karakterimizin gözlerinden herşeye tanık olmak da, aksiyonun tamamen içine girmemizi sağlıyor. Oyunun başında yine alıştığımız karakter özelliklerini yaratma ekranı ile karşılaşıyoruz. Rune destekli büyü sistemimiz yine var. Yani normal RPG oyunlarında ne varsa, ne eksik ne de fazla olmak kaydıyla bu oyunda da var.

Kontroller oldukça geliştirilmiş. Yarım saatlik bir süreçten sonra tüm kontrollere alışabiliyorsunuz. Hareket etmek ve etraftaki nesneleri kullanmak oldukça kolay ve 1-2 tuşla yapılıyor. Asıl olay büyüleri yapmakta. Büyüleri mouse ile çizerek yapıyoruz. Her rune'un bir anlamı var ve biz bunların şekillerini yaparak büyüleri harekete geçiriyoruz. Ardından da kullanıyoruz. Biraz zor ve uğraştırıcı gelebilir ama bir süre sonra buna da alışacaksınız. Bazıları için eğlenceli bile olabilir kanısındayım. Ayrıca oyunu ne kadar oynarsanız oynayın, mutlaka kaçırdığınız birşeyler oluyor. Kıyıda köşede kalmış, değişik şeyler kesinlikle gözden kaçacaktır. Ben yürüdüğüm yollardan geri dönerek heryere baktım ama yine de kaçırdığım şeylerin olduğunu farkettim. Oyun yeniden oynanabilir değil, bu nedenle çok detaylı ve dikkatli oynamak gerekiyor. Bunu kaldırabilecek bir oyuncu iseniz bu oyunu almanız gerekli. Ama fazla detay ve uzunluk sizi sıkarsa o zaman başka alternatiflere yönelmeniz daha mantıklı.

Oyundaki grafikler bana biraz eskimiş gibi göründüler. Etraf oldukça düz ve detaysız gibi yani. Detaylardan öte, çözünürlükleri çok düşükmüş gibi heryerin. Ama yine de insana yerin metrelerce altındaymış hissini verebiliyor oyunun motoru. Ayrıca değişik ışıklandırmalar ve gölgeler de başarılı şekilde oyuna geçirilmişler. Yanlız karakterlerde bir sorun var, nedense kafalar hariç karakterlerin gerisi hep aynı. Yani aynı vücutlarda sadece kafalar değişik gibi geldi bana. Acaip de rahatsız etti beni. Siz de rahatsız olacaksınız büyük ihtimalle. Tabi oyunda tek çeşit vücut yok. Bazılarından bahsediyorum ben. Oyunda kullanılan mimari genelde başarılı gibi. Binalarda kullanılan çizimler ve diğer yapılar hoş tasarlanmış, ama sanki 1-2 senelik bir grafikmiş gibi geldi bana. Özellikle de son çıkan oyunlarla fazla zaman geçirdiyseniz, iyicene eski bulacaksınız oyunun grafiklerini. Ama fazla kötülemek olmaz, işini eksiksiz yapıyor ya motor, biz ona bakalım.

Karakter seslendirmeleri çok hoşuma gitti. Ses tonlarıyla kişilik analizi yapmanız mümkün. Karakterlere uygun ses tonları yapılmış, çok iyi. Ayrıca genel efektler de hoş. Uzun koridorlar, yankılanmalar falan gayet başarılı. Müzikler de insanın içini kurutan tarzda müzikler. Yani tam da mekana uygun. Bu nedenle ses konusunda kulağımdan pek şikayet almadığımı söylemek istiyorum.

Oyunun grafiksel ve sessel açıdan pek bir abartısı olmadığından, ortalama sistemlerde de rahatça çalışabiliyor oyun. Geforce 2 ekran kartının olmasını, yumuşak bir oyun için tavsiye etsem de, daha düşük kartlarda da biraz fedakarlık ederek çalışacağından eminim. Ayrıca oyuna başlamadan önce internetten bulabileceğiniz yama dosyasını da yüklemenizi öneririm.

Dünyanın dibini merak edenler için iyi bir oyun bu. Almanca versiyonunu oynayanlar var mı bilmiyorum ama oyunun İngilizce'ye çevrilmesine sevindim diyebilirim. Ama uzun sürmesi kötü. Çünkü bir oyunu bitirmeden bir başkasına başlayamıyorum. Oyunun grafikleri biraz daha çarpıcı olsaydı, kesinlikle benden iyi bir not alırdı. Ama bu haliyle de güzel bir not aldı denebilir.

Rar Sifresi:
www.oyun-forum.com

Arx Fatalis Bannersmall3

[b]
http://rapidshare.com/files/136027161/Arx_Fatalix_www.oyun-forum.com.part1.rar
http://rapidshare.com/files/136039935/Arx_Fatalix_www.oyun-forum.com.part2.rar
http://rapidshare.com/files/136052508/Arx_Fatalix_www.oyun-forum.com.part3.rar
http://rapidshare.com/files/136068121/Arx_Fatalix_www.oyun-forum.com.part4.rar
http://rapidshare.com/files/136099714/Arx_Fatalix_www.oyun-forum.com.part5.rar
http://rapidshare.com/files/136107429/Arx_Fatalix_www.oyun-forum.com.part6.rar

[/quote]
https://8bdeyiz.yetkin-forum.com/